Vijesti

Vilibald Sluga dobiva svoju bistu na Hušnjakovom

Na 170. obljetnicu rođenja Vilibalda Sluge, dugogodišnjeg krapinskog gradonačelnika sutra će biti otkrivena njegova bista. Krapinski gradonačelnik i saborski zastupnik Zoran Gregurović istaknuo je važan doprinos Vilibalda Sluge za razvoj grada Krapine. Vilibald Sluga je 40 godina bio gradonačelnik Krapine, predsjednik DVD – a Krapina, ali i načelnik Đurmanca, Desinića, Ivanca i Ludbrega. Kako je istaknuo Gregurović, za njegovo vrijeme napravljene su velike stvari, od tadašnje pučke škole (današnja Osnovna škola Ljudevit Gaj), uveden je vodovod, električna energija, izgrađeni armirani betonski mostovi i makadamske ceste, ali i niz drugih stvari. Prema riječima ravnatelja Muzeja Hrvatskog Zagorja Jurice Sabola, 1904. godine Dragutin Gorjanović Kramberger i Vilibald Sluga organizirali su međunarodni svjetski skup antropologa u Krapini i tada je cijeli svijet čuo za Krapinu i neandertalce. Otvorenje biste Vilibaldu Slugi bit će upriličeno u nedjelju u 17 sati uz prigodan program koji počinje već u 10 sati, kada će u Muzej krapinskih neanertalaca biti omogućen besplatan ulaz za sve individualne posjetitelje. U 13 sati počinju edukativne radionice za djecu, a nakon toga vođene ture kroz grad Krapinu, prilikom kojih će se posjetiti važni kulturni lokaliteti koje su posjetili i sudionici antropološkog skupa prije 120 godina.

Posljednje vijesti