U prekrasnom ambijentu Spomen-parka Rudolfa Perešina u Gornjoj Stubici, na jednoj od najljepših zagorskih pozornica na otvorenom, uspješno je održan 17. Međunarodni festival folklora. I ove su godine brojni posjetitelji uživali u bogatstvu folklornog izričaja, odnosno u tradicijskim pjesmama, plesovima i običajima iz raznih dijelova Hrvatske, ali i iz susjednih zemalja. Domaćin ove prestižne kulturne smotre bilo je domaće Kulturno-umjetničko društvo Matija Gubec. Na gornjostubičkoj pozornici svoje su umijeće predstavili mađarski Kertész Táncegylet iz Budimpešte, slovenski AFS France Marolt iz Ljubljane, Češka beseda iz Velikih i Malih Zdenaca, BKUD Sevdah iz Zagreba, FA Turopolje iz Velike Gorice te domaći KUD Matija Gubec. Ponos i oduševljenje još jednim uspješno odrađenim festivalom nije krio predsjednik domaćeg KUD-a Josip Pasanec.

„Iza nas je jedan prekrasan vikend ispunjen plesom, pjesmom, svirkom naših tambura, ali i likovnom umjetnošću. Na Festivalu folklora na pozornici se izmijenilo 300 izvođača, što je impresivan broj, ali je i organizacijski vrlo zahtjevno. Moram pohvaliti tim ljudi unutar KUD-a koji su dali sve od sebe da to prođe u najboljem redu. Naravno, ukoliko negdje nastupate, red je da uzvratite poziv pa smo mi ove godine među ostalim ugostili jedno društvo iz Mađarske koje smo prošle godine susreli u Poljskoj. Nastupilo je i društvo iz Ljubljane s kojima smo se sprijateljili prije dvije godine na Kosovu, a pridružili su nam se i mnogi drugi prijatelji, poput Turopoljaca s kojima preko 30 godina surađujemo”, istaknuo je Pasanec te dodao kako festival ide dalje i izrazio nadu da će iz godine u godinu biti sve bolji. Podršku manifestaciji pružio je i gornjostubički načelnik Matija Lešković, koji je i sam član KUD-a. Naglasio je kako ovo društvo ne predstavlja samo Gornju Stubicu, nego i cijelo Zagorje i Hrvatsku.

„Prvi su u tome i možemo biti ponosni da je to najbolja udruga koja na najbolji mogući način promiče kulturu cijeloga kraja, ponajviše Gornje Stubice. Naše društvo ima preko 160 članova i definitivno je najveća udruga u Gornjoj Stubici te joj doista nema premca u promicanju gornjostubičke kulture u domovini i svijeetu”, zaključio je Lešković.












