Udruge Sveta Ana za djecu s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom Krapinsko-zagorske županije aktivno radi već 16 godina. Ima 150 aktivnih korisnika te pruža usluge logopeda, radne terapije, fizioterapije, senzorne integracije te psihosocijalne podrške. Predsjednica Mateja Posarić za Radio Stubicu je istaknula kako spektar njihovih usluga svake godine sve više raste, kao i da se svakim danom povećava broj upita i zahtjeva za tim istim uslugama. Tako je u protekloj godini u kabinetu za fizioterapiju pruženo 1087 individualnih terapija, dok je logopedskom kabinetu odrađeno 1572 individualnih terapija. Za usluge logopeda postoji veliki interes te lista čekanja. U kabinetu za senzornu integraciju odrađeno je 65 tretmana, a od grupnih aktivnosti održano je 89 radionica za odrasle korisnike, 41 radionica za predškolarce, 38 radionica za školarce te 43 grupe podrške. Udruga pruža i usluge pomoćnika u nastavi, osobne asistencije, a prošle je godine otvorila i poludnevni boravak za odrasle osobe s invaliditetom.

“Udruga je kroz 2024. godinu uslugu osobne asistencije za osobe s težim stupnjem i vrstom invaliditeta osiguravala temeljem Rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije za 25 korisnika. Započela je službena provedba poludnevnog boravka za odrasle osobe s invaliditetom za ukupno 12 korisnika. S početkom 2024. započeli smo s provedbom Institucionalne podrške stabilizaciji i razvoju udruge koja nam je dodijeljena temeljen prijave na natječaj Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva. Također provodimo projekt „Pomoćnik i ja 2024. – 2025.“ za 11 učenika s teškoćama u razvoju, financiran od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, zatim trogodišnji projekt „Korak naprijed“ financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, trogodišnji program „Poletimo uz podršku“ financiran od Ministarstva zdravstva, projekt „Hipoterapija – put do zdravlja“ financiran od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih”, nabrojala je predsjednica Posarić.
Osim aktivnosti samog terapijskog jahanja-hipoterapije projekt obuhvaća i širi edukativni program-predavanja i stručne edukacije. Provodi se u partnerstvu s Centrom “Ritam s konjem” gdje se provode i hipoterapije te s lokalnim odgojno-obrazovnim ustanovama. Posarić je dodala kako će s provođenjem svih ovih uslugama nastaviti i tijekom ove godine, a ukoliko se ukaže mogućnost i prijava na nove natječaje te uvođenje novih usluga za brojne korisnike. Svaki petak u prostorima Udruge održavale su se Društvene večeri za odrasle osobe s invaliditetom pod vodstvom volonterke Lane Hubak. Posarić je dodala kako će s provođenjem svih ovih uslugama nastaviti i tijekom ove godine, a ukoliko se ukaže mogućnost i prijava na nove natječaje te uvođenje novih usluga za brojne korisnike.