Vijesti

U Vrhima Pregradskim otvoreno 54. Branje grojzdja

U vinogradu Tihomira Šimuna u Vrhima Pregradskima otvoreno je 54. izdanje manifestacije ‘Branje grojzdja u Pregradi’. Okupljene je pozdravio domaćin, Tihomir Šimun, gradonačelnik i EU zastupnik Marko Vešligaj i župan Željko Kolar. Ovogodišnji domaćin mladi je vinar koji je OPG otvorio prije dvije godine. Gradonačelnik je zahvalio domaćinu te istaknuo kako su ponosni na tradiciju koju njeguju već dugi niz godina, što čuvaju običaje povezane uz berbu grožđa te okupljaju ljubitelje vinograda i kvalitetnih vina.

“Ovo je lijepi običaj, prekrasna tradicija koja je nadopunjena s brojnim sadržajima i pozivam sve da dođu, da se zabave i provesele te nauče nešto o našoj tradiciji, jer tradiciju treba očuvati. To je nešto što nas određuje kao grad i regiju. Zahvalio je svima koji su se uključili u organizaciju manifestacije; udrugama, ustanovama, poduzetnicima koji su nam dali brojna sponzorstva, Turističkoj zajednici područja Srce Zagorja, kao i Turističkoj zajednici Krapinsko-zagorske županije, Krapinsko–zagorskoj županiji te gradskim službama. Župan Željko Kolar istaknuo je kako ne postoji osoba u Zagorju kojoj malo jače ne zaigra srce kad se popne na breg te pogleda vinograde i kleti. 

Već tradicionalno, uz dobru glazbu, kapljicu i gastro ponudu i ove se godine održala potraga za tajanstvenim grozdom. Ovoga puta sreće u potrazi najviše je imao Štef Jagić, vinar s dugogodišnjim iskustvom iz Pregrade. Na otvorenju su bili i članovi Povijesne postrojbe Krapinsko-zagorske županije Kostelske pištole – Keglevićeve straže Kostel, koji su streljanjem iz pištola obilježili kraj berbe u vinogradu, ali i otvorenje manifestacije. Danas se od 15 sati u osnovnoj školi održavaju “Berbarije za one malo starije”, a od 18 sati u Muzeju grada Pregrade predavanje u sklopu programa Erasmus+.

 

Posljednje vijesti