Sigurna kuća na području Krapinsko-zagorske županije od početka ove godine djeluje na trajnoj lokaciji. Kako je na današnjoj konferenciji za novinare istaknula zamjenica ravnateljice Doma za žrtve nasilja u obitelji Krapinsko-zagorske županije Novi početak Aneta Škreblin, ujedno je povećan njezin kapacitet. Dok je ona djelovala na povremenoj lokaciji u njoj je moglo boraviti 8 osoba a sada će to biti njih 15.

Aneta Škreblin

Govorila je i o programu djelovanja, koji osim smještaja žena žrtava nasilja i njihove djece uključuje i brigu o žrtvama nasilja i nakon izlaska iz sigurne kuće. To uključuje i plaćanje najma i troškova režija, pomoć oko školovanja djece, zaposlenja žena, razne edukativne i slične aktivnosti. Prošle godine bila su 22 upita za smještaj ukupno 67 osoba, a smještaj je omogućen za 16 korisnika, 5 žena i 11 djece. Inače osim s područja Krapinsko-zagorske županije smještaj su koristile i osobe s područja Grada Zagreba, te Međimurske i Varaždinske županije. Ove godine planira se i uspostava savjetovališta za žrtve nasilja na dislociranoj lokaciji u Zaboku. Zamjenica župana Jasna Petek istaknula je kako želi poručiti žrtvama nasilja da u ovoj županiji imaju jedan zaokruženi sustav podrške ali i podršku za novi početak.

Jasna Petek

Stoga nasilje treba prijavljivati i na nasilje treba reagirati, poručila je Jasna Petek. Dodala je da se nasilje tiče svih nas, da se o nasilju treba informirati, eudicirati na koji način i kako ga prijaviti, s glavnim ciljem da Krapinsko-zagorska županija bude županija s nultom stopom nasilja u obitelji. Župan Željko Kolar rekao je kako Krapinsko-zagorska županija ima nultu stopu tolerancije na bilo kakvo nasilje i to pokazuje iz dana u dan.

Željko Kolar

Dodao je da se s akcijama i edukacijama skreće pozornost na nešto što se nažalost događa oko nas, a s projektom sigurne kuće ohrabrujemo žrtve nasilja, prvenstveno žene, da se odluče prijaviti nasilje. Pritom je učinjeno sve da se žrtvama osigura siguran i adekvatan smještaj, nastavak školovanja za djecu, pomoć oko pronalaženja posla i sve drugo što ljudi koje je zadesila takva sudbina trebaju, rekao je župan Kolar. Istaknuo je i kako će se u financiranje sigurne kuće uključiti i gradovi i općine, i to gradovi s 3.000 a općine s 2.000 eura godišnje.