Odgojno-obrazovni djelatnici na skupu u Stubakima predstavljaju primjere dobre prakse kako roditeljima i djeci olakšati prelazak iz vrtića u školu

178

Umrežavanje u odgojno-obrazovnoj praksi vrtića i škola”, naziv je stručno znanstvenog skupa koji se danas i sutra održava u Stubičkim Toplicama. Prema riječima Jasmine Hamer, ravnateljice Hrvatske zajednice osnovnih škola, svrha ovog skupa je pružanje jače podrške povezivanju obrazovne vertikale, vrtića i škole, a ciljevi su različiti.

„Jedan od ciljeva je da se omogući lakša tranzicija djece iz vrtića u škole, odnosno da se olakša prijelaz iz jedne u drugu ustanovu kako bi se djecu za te drugačije zahtjeve koje škola ima, što lakše pripremilo. U cijeloj priči nisu nebitni niti roditelji jer i oni sami prolaze određenu prilagodbu, pa čak i određene strahove kada im djeca polaze u drugi dio odgojno-obrazovnog sustava. Na ovakvim skupovima ustvari rješavamo te probleme, pronalazimo neke nove mogućnosti, programe, aktivnosti koje će cijeli taj proces olakšati i djeci i roditeljima”, istaknula je Hamer. Dodala je kako se na ovom i sličnim skupovima prikazuju aktivnosti koje olakšavaju taj tranzicijski period poput posjeta vrtićanaca školskom ustanovama gdje učiteljice organiziraju različite aktivnosti, razgledavanje škole, zajedničko čitanje, tjelovježbu i druge aktivnosti, kako bi im približili školu i ono što će u njoj raditi. Ravnateljica OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice, Brigitte Gmaz istaknula je kako se ovaj skup po drugi puta održava u ovom mjestu zato što su inicijatori i organizatori skupa s područja KZŽ, Inicijativa ZVIS koju uz školu „Vladimir Bosnar” čine i Osnovne škole Bedekovčina i Krapinske Toplice te DV Sveti Križ Začretje. Dodala je kako škola i vrtić u Stubakima pružaju primjer dobre prakse kada je u pitanju umrežavanje.

„Upravo povezivanje i umrežavanje naše škole i vrtića uvelike nam pomažu i kod upisa djece u prvi razred ali i u mnogim aktivnostima koje organiziramo i održavamo na području Općine. Upravo je ovaj projekt i ovaj naš primjer dobre prakse predstavljen na Filozofskom fakultetu u Splitu te na Hrvatskom pedagoško-književnom zboru u Opatiji”, istaknula je Gmaz. Načelnik Stubičkih toplica Josip Beljak istaknuo je kako su Stubaki dugi niz godina Općina prijatelj djece. Posebno je sretan kaže što u ovoj godini kreće dogradnja škole koja će omogućiti jednosmjenski rad u školi te izgradnja školske sportske dvorane.

„Nadamo se da će sada sve ići svojim tijekom, da ćemo kroz javni natječaj u ljetnim mjesecima dobiti izvođača radova koji bi trebali krenuti na jesen te da školsku godinu 2025/26, dočekamo s dograđenom školom i dvoranom”, rekao je Beljak. Skup je pozdravila i zamjenica župana Jasna Petek koji je naglasila kako je tema skupa izuzetno važna. Dodala je kako su u našem cjelokupnom sustavu odgoja i obrazovanja svaki dan sve veći izazovi kao i promjene u društvu koje se ogledaju u tom sustavu. Petek je naglasila i kako je teško raditi u odgoju i obrazovanju jer se zakonski propisi presporo mijenjaju te da ih ne prate Pravilnici koji su stari i po trideset godina.

„Ali zato imamo izuzetno entuzijastične odgajatelje učitelje, stručne suradnike i ravnatelje koji potiču inicijative poput ove u Stubičkim Toplicama, da se razgovara, da se razmjenjuju iskustva, znanja i da se ljudi i ustanove umrežavaju u sustavu odgoja i obrazovanja. KZŽ nije mogla ništa drugo učiniti nego slijediti ovu inicijativu koja je zaista odlična i korisna prvenstveno učenicima i polaznicima dječjeg vrtića”, poručila je dožupanica Petek.