Sve manje ljudi bavi se poljoprivredom zbog čega raste broj neobrađenog i zapuštenog poljoprivrednog zemljišta. U proteklih nekoliko godina te probleme pokušavaju riješiti poljoprivredni redari, zaposleni u jedinicama lokalne samouprave. Renata Vrhovec, jedina je poljoprivredna redarka koja pod „svojom ingerencijom” ima čak četiri jedinice lokalne samouprave, Gornju i Donju Stubicu, Stubičke Toplice i Oroslavje. Ugostili smo je u našoj poljoprivrednoj emisiji, u kojoj je otkrila sve o poslu poljoprivrednog redara, kakvo je stanje s zapuštenim zemljištem u Gupčevom kraju, ali i kako građani reagiraju na prijave.
Kada je počela raditi kao poljoprivredni redar, 2018. godine bilo je mnogo neobrađenog zemljišta. Sad je situacija mnogo bolja, pogotovo što se tiče poljoprivrednog zemljišta u naseljima te uz prometnice. „Domaći stanovnici su već upoznati sa time da moraju svoje zemljište održavati čistim. Naravno, bude pojedinaca koje jednostavno moramo svaku godinu za istu nekretninu opominjati da ju je potrebno urediti. No, svakako je situacija mnogo bolja. Očišćene su nekretnine koje su godinama bile zapuštene i mislim da se na terenu zaista može vidjeti napredak”, rekla je Vrhovec.

Poljoprivredni redar na teren izlazi po prijavama i po službenoj dužnosti. „Uglavnom za svaku nekretninu izlazi se na teren da se utvrdi je li nekretnina neobrađena i u kakvom stanju zapuštenosti se nalazi, ista se fotografira te se radi službena bilješka ili zapisnik, traže se preko katastra i zemljišnih knjiga vlasnici i posjednici, korisnici predmetnog zemljišta te se prvo šalje opomena, obavijest o prekršaju, poziv za očitovanjem te rješenje. Za jednu nekretninu izlazi se nekoliko puta na teren, prvi puta da se utvrdi je li zapuštena, zatim radi li se na uređenju iste, je li u cijelosti uređena ili vlasnici nisu uopće ništa poduzeli”, objasnila je redarka Vrhovec. Rok u kojem se treba urediti zemljište ovisi o više faktora, s obzirom na stupanj zapuštenosti, na veličinu nekretnine, s obzirom na vremenske prilike. Nekada to bude 10 dana, a nekada 60 dana. Bitno je da vlasnici, posjednici krenu sa uređenjem te da se jave ukoliko ne stignu u danom im roku postupiti u potpunosti po opomeni.
Do sada nisu naplaćivali kazne. „Cilj nije kažnjavanje građana, već uređene i obrađene nekretnine. Stoga, nastojimo vlasnicima, posjednicima, maksimalno izaći u susret i dati im nekoliko prilika prije novčane kazne da urede svoje zemljište. No, imamo situacija u kojima vlasnici posjednici ne reagiraju na sve naše molbe, opomene, pozive i u tim slučajevima ćemo uskoro početi naplaćivati novčane kazne”, istaknula je Vrhovec. U upravnom postupku kazna za fizičku osobu može iznositi do dvije prosječne godišnje bruto plaće ostvarene u Republici Hrvatskoj u prethodnoj godini. Po obveznom prekršajnom nalogu kazna za fizičku osobu iznosi do 260 eura, kaže Vrhovec.
Najveći problem kod utvrđivanja vlasnika zemljišta su neriješeni imovinsko-pravni odnosi. „Na jednom zemljištu zna biti i po 10, 20 upisanih suvlasnika, koji se međusobno čak mi ne poznaju pa tada jedan po jedan zove i pita koji dio bi on trebao očistiti, ne mogu zajednički postići dogovor oko uređenja predmetne nekretnine. Zatim kao vlasnici ili posjednici još uvijek su upisane osobe koje su umrle 70-tih i 80-tih godina. Kako bi u takvim slučajevima došli do sadašnjih vlasnika, trebamo i po par mjeseci dok dobijemo od sudova rješenja o nasljeđivanju za već par generacija u obitelji. Problem je što predmetne nekretnine nisu sastav ostavinske rasprave, nisu sastavni dio rješenja o nasljeđivanju. Podaci u posjedovnim listovima i zemljišnim izvadcima nisu usklađeni. Mnogo vremena nam otiđe na traženje vlasnika, posjednika koji žive u inozemstvu i nepoznata im je adresa”, naglasila je Vrhovec.
Početak rada je bio težak, građanima je to sve bilo novo, negativno su znali reagirati na opomene. „Sada su već i da u njihovom mjestu radi poljoprivredni redar i da će dobiti opomenu ako ne uređuju svoje zemljište. Stoga bih ovim putem htjela i zahvaliti svim vlasnicima i posjednicima poljoprivrednog zemljišta koji svoje nekretnine drže urednima i koji su postupili po našim upozorenjima. Naravno, uvijek se nađu pojedinci koji negativno reagiraju na opomenu, pa tu bude s njihove strane ružnih riječi ili prijetnji. Moramo saslušati stranku i mnogo puta to bude i o njihovoj obiteljskoj situaciji, zdravstvenom ili financijskom stanju, jer nam dođu ili zovu starije osobe, koje žive same, nemaju obitelj. Uglavnom, trudimo se da čim brže zemljište bude uređeno, radim u 4 JLS, veliko je područje, stoga bih ovim putem htjela zamoliti građane koji prijave zapuštenu parcelu da imaju razumijevanja i da se strpe dok zemljište ne bude uređeno, jer se radi na rješavanju istog”, rekla je Vrhovec.
Poljoprivredna redarka u ponedjeljak i četvrtak radi u Gornjoj Stubici, u utorak u Donjoj Stubici, u srijedu je na raspolaganju u općini Stubičke Toplice i u petak u Oroslavju.
Građani za sve potrebne informacije poljoprivrednu redarku mogu kontaktirati na broj 099/4708-304, putem e-mail adrese: poljoprivredni.redar@gornjastubica.hr, a telefonske linije u općini ili gradu te osobno doći u prostor JLS.