Na koji će sve način država pomoći građanima kojima klizišta ugrožavaju život i imovinu?

65

Na području Krapinsko-zagorske županije je 400-tinjak klizišta, a najgora su ona koja prijete obiteljskim kućama. Na području Pregrade je nekoliko domaćinstava kojima klizišta ugrožavaju imovinu i život, kaže gradonačelnik Marko Vešligaj. Jedna se obitelj morala iseliti, a dva domaćinstva su u jako lošem stanju i prijeti stambeno urušavanje tih objekata. Dio njih je još iz 2018. godine, a Vešligaj je razgovarao sa do sad svim ministrima tog resora i naglasio da očekuje konkretnu pomoć kakvu su dobili stanovnici Hrvatske Kostajnice u onoj velikoj elementarnoj nepogodi. “Bez pomoći države, Grad nema tih fiskalnih kapaciteta jer se radi o velikim iznosima, dodao je. Država je pomoć obećala,  a program ublažavanja posljedica klizišta Vlada je usvojila krajem prošle godine. Programom se utvrđuju kriteriji i načini stambenog zbrinjavanja.  Na naš upit kakva rješenja će država ponuditi građanima na takvom ugroženom području,  odgovorili su da postoji nekoliko načina trajnog stambenog zbrinjavanja. Na stabiliziranom zemljištu (sanirano i osigurano klizište koje provodi JLS) isplaćuje se novčana pomoć korisniku Programa ili se pristupa organiziranoj obnovi ili izgradnji zamjenske zgrade. U slučaju da klizište nije stabilizirano odnosno sanirano, stambeno zbrinjavanje provodi se:

  • darovanjem vlasniku druge useljive zgrade, odnosno stana u vlasništvu Republike Hrvatske, JLS ili JP(R)S, na području JLS na kojoj se nalazi klizištem uništena zgrada ili na području JLS koja graniči s JLS na kojoj se nalazi uništena zgrada
  • nabavom na tržištu i darovanjem postojeće kuće ili stana odgovarajuće veličine
  • izgradnjom i darovanjem zamjenske stambene zgrade na lokaciji uništene zgrade na zemljištu u vlasništvu korisnika Programa, JLS, JP(R)S ili Republike Hrvatske
  • isplatom novčane pomoći korisniku Programa za izgradnju ili kupnju zamjenske zgrade u visini procijenjene vrijednosti nekretnine na koju bi korisnik imao pravo prilikom nabave na tržištu na području JLS.

Radi uspostave ranog upozoravanja stanovnika uvodi se također i monitoring klizišta, tj. planira se izvršiti preglede novo prijavljenih ugroženih lokacija te utvrditi da li se radi o pojavi klizišta ili o “lokanoj nestabilnosti tla“. Sveukupno je za provedbu Programa u državnom proračunu planirano  1.899.504,00 eura za tri godine od čega na stambeno zbrinjavanje odnosi 1.194.504,00 eura a na uspostavu monitoringa klizišta 705.000,00 eura. Točan datum javnog poziva još nije određen, no isti je u pripremi i uskoro se očekuje njegova objava, odgovorili su za Radio Stubicu iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Sve informacije o objavi javnog poziva, uvjetima prijave kao i potrebnim obrascima prijave biti će dostupni putem mrežnih stranica Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine stoga predlažemo da nas pratite radi daljnjeg informiranja. Informaciju o raspisivanju javnog poziva bit će plasirane i putem medija. Što se tiče popisa klizišta na području Krapinsko-zagorske županije Ministarstvo raspolaže s podatkom temeljem javnog poziva iz 2018. godine. Na području županije nalaze se 39 lokacija na kojima se nalaze zgrade različitog stupnja ugroženosti i oštećenosti. No, s obzirom na protek vremena planira se ponovno objaviti javni poziv kojim će se pozvati stanovnike zgrada ugroženih novim klizištima koja su se pojavila u proteklim godinama te će se nakon toga utvrditi i ažurirati novi podaci o stanovnicima zgrada ugroženih klizištima.