Hrvatska, 5. kolovoza obilježava Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja te 29. obljetnicu vojno-redarstvene operacije „Oluja” kada su hrvatske postrojbe oslobodile grad Knin. Upravo o tim danima i sjećanjima te doprinosu Zagoraca u ratu, u programu Radio Stubice razgovarali smo s umirovljenim pukovnikom Hrvatske vojske, zapovjednikom 103. zagorske brigade u Oluji, Žarkom Miholićem.
Mlada, ali hrabra brigada
Zapovjednik 103. zagorske brigade, Žarko Miholić rekao je kako je VRO „Oluja” bila kruna Domovinskog rata, s kojom je zaustavljena agresija na Hrvatsku i koja nam je omogućila stvaranje samostalne i nezavisne domovine. „VRO „Oluja” krenula je u ranim jutarnjim satima 4. kolovoza, prije 29 godina. Naša je brigada bila vrlo mlada. Ja sam kao zapovjednik bi među najmlađim pripadnicima, a došao sam iz sastava 7. gardijske brigade. Zapovjednike je imenovao pokojni predsjednik dr. Franjo Tuđman, a naša glavna zadaća bila oslobađanje prostora domovine i koliko god je to moguće sačuvati ljudske živote i vratiti ih u Zagorje i njihovim obiteljima”, ispričao je Miholić. Zagorci, koji su na ratište dovedeni samo jednu i pol noć prije iz obiteljskog okruženja, radnih mjesta, polja, a nisu bili neposredno ugroženi u ratu, i bez razmišljanja došli u životnu pogibelj, dali su veliki doprinos u ratu i oslobođenju okupiranog prostora. Prostor na kojem su djelovali bio je vrlo složen, zahtjevan pravac Sunja – Zrinska Gora – Hrvatska Kostajnica – Dubica – Dvor na Uni. Nažalost dvojica zapovjednika su poginula.
“Veteranski centar u Krapini veliko priznanje za zagorske branitelje„
U „Oluji” je sudjelovalo 2600 pripadnika zagorskih branitelja, više od trećine više nije među nama. 103. zagorska brigada imala je 30 ranjenih, na sreću, bez poginulih. U cijeloj Oluji poginula su 242 branitelja, više od 1400 ih je ranjeno, a dvoje se vode kao nestali. Svima njima dugujemo današnju samostalnu državu”, naglasio je Miholić. Na kninskom trgu urezani su nazivi svih brigada koje su sudjelovale u toj vojnoj operaciji. Pa tako i naziv naše 103. zagorske brigade na ponos svih Zagoraca i kao trajni spomen na velebnu pobjedu, o kojoj moraju učiti i generacije koje dolaze. Miholić je rekao kako i danas pamti taj nepobjediv duh, prijateljstva koja su stečena u tom razdoblju i koja ništa ne može narušiti te doček, kojeg su pripremili građani, kada su se vratili s prve crte bojišta. Ratni zapovjednik 103. zagorske brigade, u intervju za Radio Stubicu, izjavio je u kako je u proteklih pet do osam godina napravljen veliki iskorak u brizi za branitelje, a veliko priznanje za zagorske branitelje je najavljena izgradnja Veteranskog centra u Krapini te Doma za branitelje u Varaždinu.
“Svake godine sve nas je manje”
Danas, 29 godina kasnije, Miholić će opet biti u Kninu, na obilježavanju tog povijesnog događaja. „Ono što primjećujem je da nas je svake godine sve manje, i tom u pravim smislu riječi, no vjerujem da će tradicija njegovanje te završne operacije „Oluja” u kojoj je sudjelovalo više 200 tisuća pripadnika Hrvatske vojske ostati dok je i hrvatske države”, zaključio je Miholić te svim braniteljima uputio čestitku povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja.
Posebnu zahvalnost iskazujemo svim hrvatskim braniteljima i obiteljima poginulih i nestalih hrvatskih branitelja koji su svoje živote utkali u temelje samostalne i suverene Republike Hrvatske. Poštovani branitelji, čestitamo Vam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.