Područje Poznanovca, koje je najviše stradalo u sinoćnjem nevremenu praćenom obilnom kišom i tučom, danas su obišli zagorski župan Željko Kolar, načelnik Bedekovčine Darko Ban te državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek. Načelnik Ban rekao je da je tuča uz olujni vjetar padala gotovo pola sata te da su štete velike na poljoprivrednim usjevima, stambenim objektima i na infrastrukturi. Šteta se sanirala cijelu noć, a nastavljena je i danas kao i procjena šteta.

Darko Ban

”Ako ćemo imati uvjete, a to je 20 posto štete od našeg izvornog proračuna, zatražit ću od župana proglašenje elementarne nepogode”, rekao Ban. Dodao je i da se ovakva nevremena nisu događala dok je u Bedekovčini i Keblu bila protugradna obrana koja je prije nekoliko godina ukinuta.

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek rekao je da su štete prema prvim procjenama od 60 do 100 posto. „Savjetnici Ministarstva poljoprivrede su jutros obišli sve veće poljoprivredne proizvođače. Štete su velike, kukuruz će se morati preorati, slično je i s drugim usjevima, a što se tiče samih žitarica, one su polegle, zrno je ispalo iz klasa, pa neće biti značajnog prinosa”, rekao je Tušek.

Zdravko Tušek

Napomenuo je da je Vlada prošli tjedan donijela odluku kojom je osigurala financijska sredstva za obeštećenje poljoprivrednih proizvođača na području šest županija. “Kada se završe prve procjene štete od ovog olujnog nevremena najvjerojatnije će trebati povećati ta sredstva”, dodao je Tušek. Novinari su ga pitali može li se protugradna obrana ponovno aktivirati. Tušek je odgovorio da je DHMZ kao znanstvena i stručna institucija i referentna točka u suradnji s nadležnim Ministarstvom gospodarstva i zaštite okoliša došla do zaključaka i da sve studije i analize pokazuju da sustav nije učinkoviti. Prije svega ovakve stvari treba prevenirati osiguranjem. Upravo na tom tragu je Mjera 17 koju Ministarstvo poljoprivrede već dugi niz godina financira. I sve više poljoprivrednih proizvođača odlučuje se na sklapanje polica kako bi zaštitili ako dođe do ovakvih situacija”, rekao je između ostalog Tušek.

Obiđeni su usjevi mladog poljoprivrednika Danijela Sinkovića, proizvođača bučinog ulja. Njemu je stradao kukuruz i buče na nekih 16 hektara. “Obilazili smo parcele, do jutros nismo bili svjesni dok nismo vidjeli stvarnu štetu. Mi poljoprivrednici moramo naći neko rješenje za ubuduće jer se bojim da će se poljoprivreda smanjivati, ne samo kod nas nego u cijeloj Hrvatskoj”, komentirao je Sinković.

Željko Kolar

Ova je tuča treća u nizu koja je u posljednjih 20-ak dana pogodila Krapinsko-zagorsku županiju. Župan Kolar ponovno upitan za protugradnu obranu rekao je da će na sastanku župana s premijerom koji je zakazan za petak u Karlovcu iznijeti svoj prijedlog da se jedan dio područja brani i da se onda vide učinci: ”Tražit ću da pokušamo s tim eksperimentom, a ako me odbiju, tražit ću obrazloženje, koje želim da javno objave, da dođe do svakog poljoprivrednog proizvođača’, jer ja sam taj koji nakon nevremena s načelnicima obilazi ljude, a nitko iz DHMZ-a. Prema onome što je do sada viđeno, šteta je vjerojatno veća od 20 posto izvornog područja, što znači da će se ponovno morati proglasiti elementarna nepogoda, ovoga puta za područje općine Bedekovčina. Do kada, pitaju se poljoprivrednici kojima je trud i muka u pola sata uništen.