Vijesti

KZŽ pri vrhu oboljelih od multiple skleroze u Hrvatskoj

Nada Smrekar

Društvo multiple skleroze KZŽ domaćin je sutrašnje svečanosti obilježavanja 45. obljetnice djelovanja i podrške Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, koja će biti održana u Tuheljskim Toplicama te će joj nazočiti i predsjednik RH Zoran Milanović. Događanje se održava uz Nacionalni dan multiple skleroze koje je zagorsko društvo obilježilo protekli tjedan u Pregradi s ciljem podizanja svijesti o toj bolesti kao globalnom izazovu te poticanja na promjene kako bi se poboljšala kvaliteta života oboljelih od multiple skleroze. U Hrvatskoj od ove bolesti boluje preko 7 tisuća osoba, a u KZŽ je 186 registriranih oboljelih, no kako je za Radio Stubicu istaknula predsjednica Društva multiple skleroze KZŽ, Nada Smrekar ta brojka nije realna jer svi oboljeli nisu članovi društva i to vrlo često zbog straha i srama da ih okolina i zajednica ne odbace. „I s ovom brojkom od 186 članova na žalost u samom smo vrhu oboljelih u odnosu na broj stanovnika u županiji”, istaknula je Smrekar. Dodala je kako se u Udruzi svakodnevno bore za svakog oboljelog, među ostalim i kroz razne projekte. „Ponosni smo na naš projekt osobne asistencije zahvaljujući kojoj 24 osobe imaju tu uslugu, neki na pola, a neki na puno radno vrijeme, ovisno o tjelesnom oštećenju. Imamo i 10 pomoćnika u nastavi, zahvaljujući kojima pružamo pomoć i podršku djeci. Imamo i pest gerontodomačica i 36 korisnika na 30 mjeseci. Tu je i trogodišnji projekt „Širenje mreže socijalnih usluga” s predavanjima liječnika specijalista i provođenjem rehabilitacije i grupnih i individualnih savjetovanja”, naglasila je Smrekar i dodala da uz to provode niz lokalnih projekata općina i gradova s ciljem približavanja usluga članovima.

Posljednje vijesti