„Bertija Pod Lipom” stara je više od 250 godina, a prvo je u njoj bila pošta. Danas je jedna od najposjećenijih destinacija!

3984

„Bertija Pod Lipom” u Gornjoj Stubici, jedna je od najposjećenijih destinacija u Hrvatskom zagorju, ali i najpoznatija i najstarija bertija u Hrvatskoj. U njoj će vas ljubazno dočekati vlasnik ugostiteljskog objekta, „gospon z mustači”, Božidar Sačer, koji nam je iskreno priznao kako je maštao kako bude jednog dana delal u toj birtiji. Bili su to neki dječački snovi, jer je pored te hižice 8 let iz rodnog Hižakovca, baš kao i slavni zagorski sin Matija Gubec, hodao u školu.

Božidar Sačer vlasnik je ugostiteljskog objekta punih 30 godina

„Prema procjenama Ministarstva kulture, odnosno Uprave za zaštitu spomenika kulture, ova je kućica stara više od 250 godina i ne zna se tko je njezin vlasnik, odnosno tko ju je izgradio. Uvijek je bila u nekoj društvenoj namjeni. Ovdje je nekad bilo i središte kotara Stubica, ovdje pod slavnom Gupčevom lipom. Prva namjena za koju smo mi doznali je da je tu bila pošta. Dokaz tomu su i kovane rešetke na prozorima. Ispod kućice bila je konjušnica gdje su se mijenjali konji, jer je ovo bio put iz Zagreba prema Varaždinu. Tu se ostavljala pošta, promijenili su se konji i dalje nastavili voziti poštu u Varaždin. Jedno je vrijeme bila namijenjena i za stanovanje. U njoj su živjele učiteljice jer je pored te kućice bila i stara škola, trgovina i gostiona. Jedno vrijeme u jednoj prostoriji je bio i šnajderaj. Vodio ga je Mato Blagec, koji je ujedno bio kotarski vijećnik”, ispričao nam Sačer dio lijepe povijesti ove hiže, u kajkavskim minutama emisije „Da se ne pozabi”.

Prvi put je u njoj bertija otvorena 1962. godine i bila je u toj namjeni do 1972. Nakon toga je dobila drugu namjenu, povodom 400. obljetnice Seljačke bune, postala je suvenirnica, a stara škola koja se nalazi odmah pored, preuređena je u ugostiteljski objekt. Krajem 80-ih i likovna radionica, a ovdje je izlagao i istaknuti hrvatski likovni umjetnik Ivan Lacković Croata. Sačer bertiju preuzima 1994. i ove je godine punih 30 godina kako je vodi. Kako je četiri godine bila zapuštena trebalo ju je dovesti u red i osigurati uvjete da može postati ugostiteljski objekt. Sve je to uređeno u rok pet mjeseci i bertija je počela s radom.

Njezin starinski štih, atraktivna Gupčeva lipa kao zaštićeni spomenik kulture, ljubazni domaćin… svake godine privlači sve više turista, posjetitelja sa svih krajeva svijeta. „Tome svjedoči šest spomen knjiga, svaka ima po 600 stranica, sa komentarima i lijepim dojmovima. Ispred kućice i lipe fotografiralo se na tisuće mladenaca, mnogi glazbenici ovdje su snimali svoje spotove. Meni, među najdražima Ivica Šerfezi koje je ovdje snimio svoj zadnji spot prije prije nek je otišel gore k dragom Bogeku”, priča Sačer.

Kod Gupčeve lipe i bertije održava se i Puntanje kmetov, uvertira u Seljačku bunu

Bertija je pokrivena crijepom koji se ručno radio, a na njoj raste mahovina i cvijeća. Ljudi stanu, pitaju da li se naplaćuje ulaz i kaj to je. Božek im onda lijepo objasni da se ulaz ne naplaćuje i da je to 3 u 1, birtija, galerija i muzej…. Najviše dolaze djeca prilikom ekskurzije Tri su poveznice koje ovu destinaciju čine top destinacijom Hrvatskog zagorja,; Gupčeva lipa poznata svugdje u svijetu, drvena hižica, a pored nje crkva, sve skupa čine jedan prekrasan kompleks. Ovdje se održavaju razne izložbe, promocije knjige te manifestacije poput uvertire u Seljačku bunu, Puntanje kmetov te skorašnja manifestacija „Most rezanec i kostanj pucanec”. Pod Gupčevom lipom nekad su se održavali oglasi. Nije bilo radija, pa se nakon mise na ovoj slavnoj lokaciji oglašavalo tko što prodaje ili kupuje, preteča našem radijskom oglasniku.

Na ovoj prekrasnoj lokaciji održava se i manifestacija “Mošt rezanec i kostanj pucanec”

Sama kućica posjeduje 100-injak vrijednih starinskih predmeta, a za njezin prekrasan cvjetni okoliš koji svako ljeto zadivljuje zaslužna je Božekova supruga. Veće društvo nejde van dok se ne zaigra koja domaća, kaže Božek, koji se i sam prime “inštrumenta”, posebno harmonike, jer je kao mužikaš proputovao cijelu Europu. Specijalitet kuće su zagorski štruklji, a dobrodošli ste i na domaću kapljicu i rakijicu.