Gradonačelnica Zaboka, Valentina Đurek odgovorila je na konferenciji za medije, gradskom vijećniku Petru Vrančiću iz HDZ-a, koji se oglasio po pitanju gradnje područnog dječjeg vrtića u Špičkovini. Prije svega naglasila je kako će se dječji vrtić u Špičkovini graditi i to na lokaciji kojaje sigurna, funkcionalna i financijski održiva. Dodala je da je njena odgovornost kao gradonačelnice zaštititi interese djece, roditelja i gradskog proračuna. Đurek je objasnila kako je stručna analiza pokazala da bi vrtić na staroj lokaciji koštao 4.100 eura po kvadratu, a na novoj 2.500 eura. Time će se uštedjeti od 700 tisuća eura do dva milijuna eura, ovisno hoće li ostati ili izostati državna potpora. Za novi proijekt je u tijeku konsolidacija projektne dokumentacije te su u razgovoru s resornim tijelima ispitane mogućnosti financiranja i produljenja rokova. Na Gradskom vijeću će se odlučiti o kupnji zemljišta koje omogućuje kvalitetniji tlocrt, bolju prometnu shemu, više zelenih površina i ima rezervu za moguće proširenje. „Razumijem nestrpljenje, ali mjesta u vrtiću nisu politička tema, nego pitanje svakodnevice. Zato smo izabrali put koji izbjegava improvizaciju i sudske sporove, te osigurava kvalitetu, sigurnost i održive troškove. Djeci dugujemo najbolje, ne najbrže na papiru. Ali, molim da djecu i roditelje ne koristimo za dnevnopolitičke objave. Moj je posao donositi odluke, ponekad i nepopularne, koje vode do realizacije. I donijet ću ih.”, rekla je gradonačelnica.
Na kraju je ponovila da vrtić u Špičkovini nije odgođen, već je preusmjeren na optimalniji kolosijek. Također se se priprema dokumentacija za energetsku obnovu Dječjeg vrtića Zipkica te traju pripreme za kupnju zemljišta u Lugu Zabočkom radi planiranja još jednog vrtića. Tu je i kupnja novog navalnog vozila za DVD Zabok, kupnja zemljišta za DVD Gubaševo, rekonstrukcija DVD-a Pavlovec. Nastavit će se ulagati i u ljude. Povećava se iznos za božićnice i bit će od 50 do 100 eura, ovisno o visini mirovine. Od 1. siječnja povećat će se i jednokratne pomoći za novorođene, 300 eura za prvo, 400 za drugo i 600 za treće i svako sljedeće dijete. U pripremi je nova odluka o nagrađivanju učenika i sugrađana za postignute rezultate na natjecanjima i smotrama te za doprinos promociji i jačanju ugleda grada.
Predsjednik Gradskog vijeća, Josip Horvatin je istaknuo da je Zabok veliko gradilište i treba gledati boljitak Zaboka, a ne se baviti populizmom. „Puno toga infrastrukturnog se planira, a svi skupa smo ovdje da štitimo interese grada i da se trudimo da građanima bude bolje u budućnosti.”, zaključio je Horvatin.


