U četvrtak, 14. studenog se obilježava Svjetski dan dijabetesa, pa tim povodom Udruga umirovljenika Donje Stubice organizira predavanje na temu „Šećerna bolest ne boli, ali posljedice bole”. Predavanje je od 11 sati u prostorijama Udruge. Održat će ga Danijela Ljubić, patronažna sestra Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije, Ambulante Donja Stubica. Dijabetes je progresivna, degenerativna, kronična bolest uzrokovana manjkom funkcije gušterače, odnosno najčešće neosjetljivošću stanica na inzulin. Razlikujemo tip 1 i tip 2 dijabetesa, a tip 2 koji se nekada smatrao staračkom bolešću, sve više pogađa i mlađe osobe. Kako je u razgovoru za Radio Stubicu rekla sestra Danijela Ljubić, to je posljedica promjene načina života na sjedilački način, uz sve manje fizičkih aktivnosti, puno stresa te nezdravu prehranu. Iako ima određene simptome, dijabetes u početku ne izaziva bolove koji su obično prvi alarm, ali zato kasnije ostavlja prilično loše posljedice na organizam. Po obolijevanju od dijabetesa Krapinsko-zagorska županija bila je u 2023. najgora u Hrvatskoj, a u cijeloj državi registrirano je skoro 400 tisuća osoba s dijagnozom. No, čak 40 posto ljudi nema postavljenu dijagnozi, pa se pretpostavlja da bi broj oboljelih moga biti veći i od 600 tisuća. Zato je važno raditi kontrole i slušati savjete liječnika. Nije loše povremeno doći na akcije mjerenja šećera i tlaka koje se stalno održavaju. I mala promjena životnih navika može pomoći.


