Vijesti

Prošlo je 35 godina od tragedije u Pojatnom; U naletu vlaka na autobus poginulo je 14 učenika

Prije 35 godina, 22. rujna 1989. godine, u naletu vlaka na autobus na pružnom prijelazu u Pojatnom, smrtno je stradalo četrnaest učenika tada Područne škole Ante Kovačića. U spomen na prerano prekinute mlade živote ovog su petka predstavnici Osnovne škole Ante Kovačića i predstavnici Općine Marija Gorica, u položili cvijeće i zapalili svijeće na Goričkom trgu, kod spomen obilježja u povodu obilježavanja 35. godišnjice spomenute tragedije.

Ove strašne tragedije prisjetila se načelnica Općine Marija Gorica Marica Jančić. – Sjećam se tog jutra kada su učenici nižih razreda OŠ Ivane Brlić Mažuranić iz Prigorja Brdovečkog i tada područne škole Ante Kovačića iz Marije Gorice krenuli na izlet put Zagorja, na igru i druženje. Trebao je to biti još jedan izlet za lijepo sjećanje. Bila sam na radnom mjestu kada su se oglasile sirene i kada smo saznali da se dogodila tragedija u kojoj je 14 mladih života zauvijek je ugašeno na pružnom prijelazu u Pojatnom. U kraju je vrijeme stalo. Ožiljci se osjete još i danas. – s tugom je ispričala načelnica Jančić, ističući da je to bila velika tragedija za malu sredinu kao
što je Marija Gorica.


– No, moramo živjeti i nositi se s tim. Pamtimo taj 22. rujna i silno nam nedostaju.
Naša dvorana je građena u spomen toj djeci. Gledamo je svaki dan i sretni smo što je
koriste naši mladi, jer svi zajedno moramo ići naprijed, ali nikada ih ne smijemo i nećemo zaboraviti – naglasila je Jančić. Ravnateljica Osnovne škole Ante Kovačića Marija Gorica Jasna Horvat, također se prisjetila ovog tužnog i tragičnog dana u kojem su mnoge obitelji izgubile najužeg člana obitelji, kumove i svoje prijatelje. U toj teškoj tragediji bili su tada i roditelji današnjih učenika škole – rekla je Horvat. Rekla je i kako je krenula velika kampanja sigurnosti djece u prometu koje provodi Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih te Ministarstvo unutarnjih poslova. Neka ovo bude opomena da smo svi mi dužni brinuti o djeci, o njihovoj sigurnosti i neka se nikada više nikome to ne dogodi – završila je ravnateljica škole.

Tijekom dana obišli su i grobovi pokojnih učenika na groblju u Mariji Gorici i Svetome Križu, a jučer je u Župnoj crkvi Blažene Djevice Marije od Pohoda za njih služiti misa zadušnica.

Posljednje vijesti