Zagorski bagremov med dobio je europsku zaštićenu oznaku izvornosti, a zagorski štruklji europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla. Sada su ovi proizvodi zaštićeni na području cijele Europske unije. Tim je povodom u Zelenjaku održana konferencija za medije. Prve aktivnosti oko zaštite krenule su 2016. godine, a u proceduru se krenulo 2018. predajom zahtjeva. Od ranije su zaštićeni zagorska purica i zagorski mlinci, pa sada Zagorje ima četiri zaštićena proizvoda. Župan Željko Kolar zahvalio se Savezu pčelarskih udruga i Udruzi „Tradicija Zagorja“ koji su vodili postupke. Istaknuo je da je sada Hrvatsko zagorje jedina regija koja ima zaštićen kompletan meni i to će se znati iskoristiti u ugostiteljskoj ponudi. Kolar je najavio da će se izdašnije podupirati projekti i proizvodnja ova četiri zaštićena proizvoda.

Županijska pročelnica Sanja Mihovilić rekla je da za sada dva proizvođača štruklji mogu nositi oznaku zaštićenog podrijetla, a to su Villa Zelenjak Ventek i tvrtka ZMH Horvat.

Potpredsjednik Saveza pčelarskih udruga, Zdravko Bedeniković istaknuo je da je oznaka izvornosti najveća zaštita koju jedan poljoprivredni proizvod može dobiti, pa su na to izrazito ponosni.

Da je proces bio dugotrajan potvrdio je i predsjednik Udruge „Tradicija Zagorja“, Matija Gulija, ali ima smisla jer se novim generacijama ostavljaju ovi proizvodi u nasljeđe. Dodao je da imamo proizvođače koji mogu zaštićene proizvode proizvoditi po specifikaciji, plasirati ih na tržište, pa onda i izvoziti. To su proizvodi koji imaju snagu i prepoznatljivost.

Ivana Horvat iz tvrtke ZMH Horvat rekla je da svoje štruklje osim u Hrvatskoj prodaju u Sloveniji i Srbiji, pa se nada da će se uz certifikat i zaštićenu oznaku plasirati i u druge zemlje.

Dora Greblički Kos iz Ville Zelenjak Ventek istaknula je da dobivanje zaštićene oznake veseli. Sada sve te proizvode treba što bolje prezentirati i brendirati Zagorje kao gastro destinaciju.

Uz konferenciju za medije održana je i prezentacija pripreme zagorskih štruklji. Pripremala ih je Josipa Antolić iz Ville Zelenjak Ventek. Istaknula je da za štruklje treba oštro i glatko brašno, sol, ulje, jaja i mlaka voda. Sastojci se miješaju dok se ne dobije glatko tijesto. Onda ono odstoji pola sata, pa se razvlači. Nadjev se radi od domaćeg sira i vrhnja, jaja i soli. Tajna dobrih štruklji je u tijestu koje mora imati dobru strukturu, ne smije biti premeko niti pretvrdo. Štruklji se peku od 20 do 25 minuta, a kad su pečeni, tijesto mora biti moraju podignuto i hrskavo, a boja lijepa.