Održano predavanje o mentalnom zdravlju djece i adolescenata

142

U sklopu obilježavanja Tjedna mozga u KZŽ, u Donjoj Stubici u Pučkom otvorenom učilištu – Knjižnici održano je predavanje „Zaštita mentalnog zdravlja djece i adolescenata”, prof. dr. sc. Gordane Keresteš, prof. psihologije. Govoreći o ovoj zanimljivoj temi prof. Keresteš je pojasnila što je to uopće mentalno zdravlje i koje su karakteristike mentalno zdravog djeteta, adolescenta, čovjeka općenito. Da bi se registrirali znakovi koji upućuju na probleme mentalnog zdravlja, potrebno je biti educiran, istaknula je profesorica, a jedan vid edukacije su i ovakva predavanja.

„Znakovi koji laicima mogu biti alarm da nešto nije u redu su bilo kakve promjene u djetetovom uobičajenom ponašanju. Recimo dijete gubi interes za neke aktivnosti koje je do tada voljelo, više nije jednako uspješno u školi, počinje markirati, puno više ili puno manje jede, osamljuje se, a mogu se pojaviti i sumnje da uzima neka sredstva ovisnosti. Neki od znakova mogu biti i intenzivne emocionalne reakcije”, istaknula je prof. Keresteš. Naglasila je i kako je prema istraživanjima u Hrvatskoj suicid mladih drugi najčešći uzrok smrti, te kako je vrlo važno prepoznati problem i potražiti stručnu pomoć, odnosno jednako kao i o fizičkom brinuti i o mentalnom zdravlju. Upozorila je i kako još uvijek u društvu postoji stigma vezana uz psihičke bolesti te da ljudi ne prepoznaju u dovoljnoj mjeri da je mentalno zdravlje sastavni dio zdravlja te da i djeca mogu imati psihičke probleme. Predavanju je prisustvovala i zamjenica župana Jasna Petek koja je istaknula da je nedavno u našoj županiji održano predavanje na kojem je bilo riječi o jednom istraživanju koje ukazuje da je mentalno zdravlje mladih u Hrvatskoj vrlo zabrinjavajuće.

„Postotak djece koja su depresivna, tjeskobna, sklona samoozljeđivanju, koja su imala suicidalne misli, koja su pokušala dići ruku na sebe, koja imaju lošu sliku o sebi je zaista zabrinjavajući. Postoje mnoga područja i potrebe na kojima moramo kao zajednica, društvo i profesionalci odgovoriti, tako da KZŽ nije preostalo ništa drugo nego potražiti neke odgovore u radu psihologa. Jako mi je drago što na području KZŽ, u sklopu Doma zdravlja u jednom pilot projektu koji će ostati i za stalno imalo novih šest zaposlenih psihologinja koje će raditi na dobrobit svih naših građana, a posebno djece i mladih”, istaknula je Petek.

Prisutne je pozdravila ravnateljica donjostubičkog učilišta Manuela Frinčić koja je zahvalila na dolasku i zanimljivom predavanju prof. Keresteš ali i inicijatorici obilježavanja Tjedna mozga na području KZŽ, dr. sc. Sanji Kovačić.