Krapinsko – zagorska županija je sigurno mjesto za žene, poručili su uoči međunarodnog dana žena, na konferenciji za medije, održanoj na središnjem zabočkom trgu, zagorski SDP-ovci. Predsjednik zagorskog SDP-a Siniša Hajdaš Dončić istaknuo je kako se SDP i političkim i institucionalnim metodama bori za prava žena te će to činiti i dalje. Izrazio je zadovoljstvo što je većina naših lokalnih jedinica prihvatila rezoluciju „Sigurno mjesto za žene”.

„To je bitno jer nasilje je u porastu. Svakodnevno smo svjedoci i sudionici raznih tragičnih događanja gdje su, na žalost, žene zlostavljane, ugrožene, udarane i ubijene”, istaknuo je Hajdaš Dončić. Dodao je i kako je SDP jedina hrvatska stranka koja u izbornom ciklusu ima tzv. „zip” model u kojem je na listama jednakomjerno izmjenjuju žene i muškarci. Potpredsjednik zagorskog SDP-a, hrvatski predstavnik u Odboru regija EU, zadužen za provođenje rezolucije u Hrvatskoj Marko Vešligaj naglasio je kako je više od 40 hrvatskih lokalnih jedinica, najvećim dijelom one u kojima vlast ima SDP, prihvatilo rezoluciju „Sigurno mjesto za žene” i već provode konkretne mjere. Ujedno im je zahvalio što su shvatili važnost rezolucije i borbe protiv rodno uvjetovanog nasilja.

„Ono što mi je posebno drago je da ovdje u KZŽ prednjačimo u tome jer je polovica gradova i općina upravo u našoj županiji, njih 19, naravno, dodajući KZŽ koja je zapravo i prva županija koja je prihvatila rezoluciju. Moram reći da čak i na razini EU, u Hrvatskoj prednjačimo po broju lokalnih jedinica koje su prihvatile ovu rezoluciju i time poslale jasnu poruku”, naglasio je Vešligaj. Sandra Turković, predsjednica Foruma žena SDP-a KZŽ ponovno je upozorila na nejednaku zastupljenost žena u društvu. Ovaj puta poseban je naglasak stavila na sport.

„Sport proklamiramo od dječje dobi, zdrav je i za djevojčice i za dječake. Ali kad pogledamo u upravljačku strukturu klubova, niti u klubovima, niti u savezima, onim nacionalnim, a kamoli olimpijskim, žene ne sudjeluju u onom broju u kojem bi trebale. Gdje su žene trenerice, gdje su sportske novinarke?”, zapitala se Turković. Jasenka Auguštan Pentek, koordinatorica za 3. izbornu jedinicu naglasila je kako je Hrvatska u vrhu među zemljama EU po femicidu te da smo najnesigurnija država za žene u Europi. Istaknula je kako rezoluciju „Sigurno mjesto za žene” treba implementirati u društvo i raditi na prevenciji i edukaciji.

„Odluku da sufinanciramo sklonište za žene jednoglasno su donijeli zagorski gradovi i općine. Međutim, ono što želimo, i ja kao žena, je da u slučaju zlostavljanja ne izdvajamo iz sredine u kojoj žive, žene i djecu, nego nasilnike. Oni moraju biti kažnjeni na sve moguće načine”, naglasila je Auguštan Pentek. Zamjenica župana Jasna Petek govoreći o skloništu za žene rekla je kako treba napomenuti da smo prva županija u RH koja osigurava i smještaj nakon izlaska iz skloništa.

„KZŽ je sigurno mjesto za žene iz dva razloga, zato što smo zaokružili sustav podrške i zato što se nikada nećemo umoriti od senzibiliziranja zajednice, informiranja ali i upozoravanja na nasilje koje se događa oko nas i koje ne smije više biti prisutno u našoj zajednici”, poručila je Petek. Župan Željko Kolar osvrnuo se na ravnopravnost i tretiranje žena u poslovnom svijetu. Kao pozitivan primjer izdvojio je upravo našu županiju gdje se prilikom zapošljavanja ne gleda spol nego sposobnost i gdje su upravo žene u većini slučajeva nositeljice izvršnih funkcija u sustavu KZŽ kao ustanove ali i njezinih javnih ustanova i poduzeća.

„Sutra je Međunarodni dan žena. Čestitam ženama njihov dan uz poruku da KZŽ nije deklarativno prihvatila rezoluciju „Sigurno mjesto za žene”, nego smo to napravili iz uvjerenja. Sama deklaracija je navedena i u županijskom proračunu i osigurana su potrebna sredstva kako bi se kroz edukaciju dalje nastavilo stvaranje klime s nultom stopom tolerancije prema bilo kakvom obliku nasilju, a posebno prema nasilju nad ženama”, zaključio je župan Kolar.