U Galeriji Antuna Augustinčića u Klanjcu predstavljen je zajednički projekt svih pet ustrojbenih jedinica Muzeja Hrvatskog zagorja „Na konju u Muzeje”.

Prema riječima ravnatelja Muzeja Jurice Sabola radi se o zanimljivom muzejsko-edukativnom programu namijenjenom obiteljima s djecom koji će se provoditi od 5. studenog do 4. prosinca. Sabol je istaknuo i kako ovakav način rada namijenjen obiteljima s djecom u hrvatskim muzejima ne postoji te da je ovo prvi puta da se pet različitih muzeja okupilo u jednom zajedničkom programu. Završnica projekta bit će u Muzeju Staro selo u Kumrovcu gdje će sudionicima u ovom programu biti dodijeljene nagrade. Jedna od nagrada je i škola jahanja koju daruje partner u projektu Centar „Ritam s konjem” iz Stubičkih Toplica. Za radionice je izrađeno 500 drvenih konjića koje će djeca na radionicama ukrašavati i oblikovati shodno programu i u skladu s temom u pojedinom muzeju, a svaki je muzej osmislio svoj koncept kojeg su predstavile muzejske pedagoginje. Tako će Muzej krapinskih neandertalaca obraditi prošlost i anatomiju konja, u Galeriji Antuna Augustinčića konja u umjetnosti, u Muzeju seljačkih buna – vojne konje i vitezove, u Dvoru Veliki Tabor konje i kočije i u Kumrovcu konje kao drvene igračke. Cijena jedne radionice je 46 kuna, a za taj novac dijete će dobiti konjića, knjižicu i rad na radionici kao i mogućnost daljnjeg besplatnog sudjelovanja na radionicama u drugim muzejima u sklopu Muzeja Hrvatskog zagorja. Dovoljno je da djeca samo jednom prisustvuju na radionici kako bi sudjelovali i u završnom izvlačenju nagrada. Radionice će se održavati subotom i nedjeljom prema posebnom rasporedu tako da obitelji u jednom danu mogu obići više radionica odnosno muzeja.

Josip Knezić ispred Centra „Ritam s konjem” rekao je kako je ponosan što je dio ovog projekta. „Bit će to prilika da se konja, tu prekrasnu i korisnu životinju koja u centru služi u rehabilitacijske i edukativne svrhe, približi djeci, odnosno da se kroz radionice koje će uslijediti djeca i zaljube u konje”, rekao je Knezić. Sve potrebne informacije o projektu mogu se pronaći i na mrežnim stranicama Muzeja Hrvatskog zagorja.