Kako naši adolescenti? Trećina njih ima simptome anksioznosti, a već sa 16 godina koriste opojna sredstva

65

Kod srednjoškolaca u Hrvatskoj dosta su prisutni problemi mentalnog zdravlja. Tako primjerice trećina adolescenata iskazuje simptome anksioznosti. To nije postavljena dijagnoza već imaju neke teškoće koje osjećaju. Isto tako veliki postotak njih već sa 16 godina ima iskustvo u korištenju različitih opojnih sredstava. Sažetak je to rezultata istraživanja pozitivnog razvoja, mentalnog zdravlja i rizičnih ponašanja kod srednjoškolaca u Hrvatskoj, koje je u Gradskoj galeriji u Zaboku danas predstavila Lucija Šutić, asistentica na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu. Istaknula je da je iz ovog istraživanja vidljivo koliko je bitno ulagati u preventivne aktivnosti.

Lucija Šutić

Ovo je istraživanje pod nazivom „Kako naši adolescenti” provedeno je na 3500 srednjoškolaca u 4 velika grada, a u kojem su sudjelovali i roditelji i nastavnici. Asistentica Hana Gačal koja je također radila na ovom istraživanju istaknula je kako je važna međusobna suradnja škola, roditelja i lokalne zajednice kako bi se problemi mentalnog zdravlja kod adolescenata prevenirali i smanjili te navela nekoliko primjera. „Škole bi trebale jasno isticati mjesta na kojima je pomoć dostupna, poticati roditelje da se uključe u rad s djecom, a lokalna zajednica bi mogla osigurati više programa i mogućnosti volontiranja i slično!, zaključila je Gačal.

Hana Gačal

Ovo je istraživanje je provedeno na 3500 srednjoškolaca u 4 velika grada, a u kojem su sudjelovali i roditelji i nastavnici. Na predstavljanju je bila i zamjenica župana Jasna Petek koja je istaknula kako nas je svima u fokusu dobrobit djece i mladih i pohvalila sam projekt. Nositelj projekta je Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet u Zagrebu, a financira ga Hrvatska zaklada za znanost.

Jasna Petek