Nedostatak veterinara je posljedica upropaštavanja poljoprivrede posljednjih desetljeća, a posebno stočarstva, istaknuo je u Gruntu Radio Stubice, dr. vet. med. Milan Husnjak, na temu nedostatka veterinara u cijeloj zemlji, posebno terenskih. On sam je u mirovini, ali radi na pola radnog vremena u ambulanti u Klanjcu, kako bi si popravio budžet, ali i kako bi bio s ljudima i životinjama, jer, kako se ono kaže, jednom veterinar, uvijek veterinar. Jednostavno uđe u krv. Kolege u veterinarskoj ambulanti u Klanjcu godinama su tražili veterinara, ali ga nisu mogli naći, pa je Husnjak uskočio.
„Kada sam ja počeo raditi kao veterinar, prije 42 godine, u Zagorju je bilo 50 veterinara, danas je ta brojka prepolovljena. Svega ih je 25. Zašto nema veterinara? Šest godina studiranja, onda moraš raditi barem pet godina kako bi stekao iskustvo, onda rad dan i noć, dežurstva… Moraš biti na raspolaganju 24 sata i ne možeš si planirati život. A i sve je manje životinja, pa se moraju raditi veliki kilometri da se dođe do onih poljoprivrednika koji još hrane krave i svinje. Sve za plaću od oko prosječnih 1300 eura… Zbog toga je sve manje veterinara koji se odlučuju za rad u velikoj praksi i na terenu”, komentirao je dr.vet. Husnjak. Puno je nezadovoljnih veterinara otišlo i u inozemstvo. „Jedan moj kolega otišao je raditi u starački dom u Munchen”, ispričao je Husnjak. Studenti veterine posljednjih godina sve se više usmjeravaju prema liječenju kućnih ljubimaca jer je to profitabilno, govori Husnjak. „Danas se mladi veterinari odlučuju za malu praksu jer tu nema terena, dežurstava i ostvaruju bolje prihode, posebice u većim gradskim sredinama gdje i bolja platežna moć.
Profesija se urušava. Veterinari su u „zlatno doba” poljoprivrede bili uvažavani. „Gospona doktora svi su trebali”. U svakoj je općini bila veterinarska ambulanta. U Klanjcu je bilo 8 veterinara. Husnjak se sjeća i vremena kada je u Klanjcu bilo oko 4000 krava, danas ih nema ni 500-injak. „Danas od mojih 100 poljoprivrednika, svega dva do tri imaju nasljednika. Što će se dogoditi? Mehanizacija će trunuti, štale biti prazne. Tužna je to slika”, naglašava Husnjak.
Husnjak je radio kao veterinar u Švicarskoj, gdje agrarna politika podržava poljoprivredu, PDV je 2,5%, a plaće veterinara oko 10 tisuća eura. „Naša agrarna politika nas ne prati. Prije 40 godina kada sam došao u Klanjec i dobio posao, supruga je dobila posao u školi kao profesorica, dobili smo stan, posla je bilo, a plaće su bile prave. To je bilo nekad”, dodaje.
Od iduće godine se planira stipendiranje mladih veterinara u ruralnim sredinama. Husnjak i njegovi kolege ne očekuju od te mjere neke rezultate da bi se mladi odlučili za rad u velikoj praksi. Smatraju da prvo treba ojačati poljoprivrednike kako bi od svog rada mogli kvalitetnije živjeti, smanjiti PDV na veterinarske usluge, a jedna od mjera trebala bi biti i sufinanciranje dežurstva veterinarima. Inače, od 1. studenoga povećane su i cijene veterinarskih usluga.