SLUŽBENIK ZA INFORMIRANJE
Zakonom o pravu na pristup informacijama („Narodne novine“ broj 25/13, 85/15 i 69/22; dalje u tekstu: Zakon) uređuje se pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija koje posjeduju tijela javne vlasti.
Sukladno Zakonu „Informacija“ je svaki podatak koji posjeduje tijelo javne vlasti u obliku dokumenta, zapisa, dosjea, registra, neovisno o načinu na koji je prikazan (napisani, nacrtani, tiskani, snimljeni, magnetni, optički, elektronički ili neki drugi zapis), koji je tijelo izradilo samo ili u suradnji s drugim tijelima ili dobilo od druge osobe, a nastao je u okviru djelokruga ili u vezi s organizacijom i radom tijela javne vlasti. „Ponovna uporaba“ znači uporabu informacija tijela javne vlasti od strane fizičkih ili pravnih osoba, u komercijalnu ili nekomercijalnu svrhu različitu od izvorne svrhe za koju su informacije nastale, a koja se ostvaruje u okviru zakonom ili drugim propisom određenog djelokruga ili posla koji se uobičajeno smatra javnim poslom. Razmjena informacija između tijela javne vlasti radi obavljanja poslova iz njihova djelokruga ne predstavlja ponovnu uporabu.
Pravo na informaciju i ponovnu uporabu informacija ostvaruje se podnošenjem pisanog ili usmenog zahtjeva Radio Stubicu d.o.o. Zahtjev možete podnijeti Radio Stubici d.o.o. od ponedjeljka do petka, od 8:00 do 15:00 sati:
- putem telefona na broj: 049/288-005
- putem faxa na broj: 049/286-150
- putem elektroničke pošte: radio-stubica@radio-stubica.hr
- poštom ili osobno na adresu: Radio Stubica d.o.o., Toplička 10/II, 49240 Donja Stubica
Službenik za informiranje: Martina Bratuša, računovodstvo/marketing
Pisani zahtjev sukladno Zakonu mora sadržavati naziv i sjedište tijela javne vlasti kojem se zahtjev podnosi, podatke koji su važni za prepoznavanje tražene informacije, ime i prezime i adresu fizičke osobe podnositelja zahtjeva, tvrtku, odnosno naziv pravne osobe i njezino sjedište.
Zahtjevom za pristup informacijama sukladno Zakonu ne smatra se traženje uvida u cjelokupni spis predmeta, objašnjenja ili uputa vezanih uz ostvarivanje nekog prava ili izvršavanje obveza, izrade analize ili tumačenja nekog propisa, kao ni stvaranje nove informacije.
Na pristup informacijama u postupcima pred tijelima javne vlasti ne plaćaju se upravne i sudske pristojbe. Tijelo javne vlasti ima pravo tražiti od korisnika naknadu stvarnih materijalnih troškova koji nastanu pružanjem informacije kao i na naknadu troškova dostave tražene informacije.
Na temelju zahtjeva za pristup informaciji tijelo javne vlasti će sukladno članku 20. Zakona odlučiti najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva. Rokovi za ostvarivanje prava na pristup informaciji mogu se produžiti za 15 dana u slučajevima propisanim člankom 22. Zakona.
Dokumenti:
OBRASCI:
- Obrazac – Zahtjev za pristup informacijama
- Obrazac – Zahtjev za ispravak ili dopunu informacije
- Obrazac – Zahtjev za ponovnu uporabu informacija
Zakonski okvir:
- Odluka o proglašenju Zakona u pravu na pristup informacijama (NN 25/2013)
- Odluka o proglašenju zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama (NN 85/2015)
- Odluka o proglašenju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama (NN 69/2022)
- Povjerenik za informiranje – kriteriji za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacija (NN 12/2014)
- Ispravak kriterija za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije (NN 15/2014)
- Povjerenik za informiranje – Izmjene kriterija za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije (NN 141/2022)
- Pravilnik o vrstama i sadržaju dozvola kojima se utvrđuju uvjeti ponovne uporabe informacija (NN 67/2017/